środa, 13 maja 2015

Gaz, GPW, lokaty i inne inwestycje, czyli kolejne relokacje środków

Gaz pomimo, że cięższy od powietrza, dość szybko pofrunął do góry zgodnie z rozwojem scenariusza pozytywnego. Wzrost o kilka ładnych procent instrumentu bazowego przy dźwigni 1:200 przekłada się na setki procent wzrostu wartości depozytu; ale na razie nie zamykam pozycji licząc na kontynuację trendu. Ta pozytywna zmiana notowań natural gas pozwoliła na dwie rzeczy: a) ustawienie stop loss na poziomie wejścia, b) wycofanie dodatkowych środków z rachunku, które miały mnie zabezpieczać przed wyrzuceniem z rynku (w przypadku dalszych spadków notowań).

Zminimalizowanie ryzyka straty na gazie pozwoliło na kolejne zakupy obarczone znacznym ryzykiem inwestycyjnym.

GPW

Wracamy z powrotem na rodzimy rynek akcji i oczekiwane dalsze wzrosty, zgodnie z wcześniej opisywanymi założeniami. Jedna z moich wypracowanych wcześniej zasad mówi, że ponownie mogę wejść w ten sam walor tylko poniżej ceny przy której go ostatnio sprzedałem. Wcześniej zdarzało mi się zamykać zyskowną pozycję, a kurs dalej wędrował w pożądanym kierunku. To powodowało poczucie (czasami słuszne, a czasami nie) zbyt wczesnego wyjścia z rynku i często ją ponawiałem trafiając w lokalną górkę. Kurs zaczynał spadać, a ja przestraszony zamykałem pozycję oddając wcześniej wypracowane zyski. Pomimo, że dobrze oceniłem rynek to nic nie zarabiałem, a nawet traciłem! Tak więc do portfela trafił ponownie Synthos oraz dodatkowo Netia:
Jeżeli jakąś większą korektę zaliczyłby Ursus to pewnie też go dokupię. O Netii parę słów więcej będzie późniejszym terminie. 

Inwestycje Agro

W ramach tegorocznych zmian w przepisach dotyczących finansowania rolników na kolejne lata, do stajni trafiło kilka krówek. Oprócz dawania mleka, będą maksymalizowały otrzymywane dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lokaty

W tym temacie niestety posucha i dobrych ofert jak na lekarstwo, ale mimo wszystko zawsze coś się znajdzie. Na szczęście większość wolnych środków ulokowałem znacznie wcześniej z oprocentowaniem stałym 4% i więcej, co pozwoli na wypracowanie założonego zysku w 2015r. Z aktualnie dostępnych i wyróżniających się lokat bez limitów i haczyków mamy:

- Plus Bank 3,5% stałe, 3 miesiące, nie trzeba konta, wszystko przez Internet, zero kosztów dodatkowych, po złożeniu wniosku dostajemy mailem instrukcję jak niżej:- Skok Zachodniopomorska od 3,5 do 3,9% stałe, w zależności od długości lokaty 3-9 miesięcy;

- Skok Kujawiak  od 3,3 do 4% stałe, w zależności od długości lokaty 3-9 miesięcy;

Lokaty w skokach wymagają członkostwa w kasie, założenia konta i wizyt w oddziale. Ale te utrudnienia rekompensuje nam znacznie lepsze oprocentowanie niż oferują banki, przy identycznym poziomie ryzyka do 100 tys. EUR. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz