środa, 17 grudnia 2014

Konto w Szwajcarii

Ponieważ jako obywatele Unii Europejskiej, wolnego demokratycznego kraju, mamy swobodę w podróżowaniu oraz zakładaniu kont za granicą, więc postanowiłem się przekonać jak to jest w praktyce. Sam posiadałem kiedyś rachunek firmowy w Szwajcarii, ale było to związane z prowadzonym biznesem jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Tak więc z dzisiejszego punktu widzenia "dawno i nieprawda". Zaintrygowany wcześniejszym komentarzem czytelnika napisałem do jednego z popularniejszych banków w Szwajcarii jako osoba prywatna. Spytałem czy jest możliwość założenia u nich konta "zdalnie" z Polski.


Mowa tu o popularnym tamtejszym banku pocztowym, czyli www.PostFinance.ch;  Teoretycznie z poziomu strony www istnieje możliwość zgłoszenia "on-line". Dodatkowo piszą dużo w tabeli opłat i prowizji o obcokrajowcach:), więc wysłałem stosownego maila z zapytaniem. Po kilku godzinach dostałem następująca odpowiedź:

Dear Mr ...

Thank you for your e-mail dated December 17, 2014.

For business policy reasons we do not send contract forms abroad. We therefore ask all contractual partners to come to Switzerland and contact a post office or PostFinance branch to open an account. It is necessary that you have a relation to Switzerland ( salary / pension )  or Swiss nationality. 
The following documents are required to open an account:

- an official identification document  (passport)
- confirmation of residence
- you will receive the contract forms for signing at the post office or PostFinance branch locally .

We're pleased to answer your further questions.

Yours sincerely,

Ursina Hauser-Brügel

PostFinance Ltd
Contact Center


Phone: +41 848 888 700
E-mail:
postfinance@postfinance.ch

PostFinance on Internet:
Website | Social Media

Surpassing support.
PostFinance


Tak więc nic na odległość nie załatwimy. Trzeba się pofatygować osobiście. Dodatkowo piszą o obowiązku jakiegoś "stosunku pracy" i otrzymywania z tego tytułu wynagrodzenia w Szwajcarii. Co prawda tego już nie powtarzają w wymaganych dokumentach do otwarcia konta, ale pewnie jest konieczne. Ponieważ dopóki jesteśmy poza strefą euro posiadanie takiego rachunku wydaję się ciekawym pomysłem potencjalnie zwiększającym bezpieczeństwo naszych oszczędności, tak więc temat postaram się drążyć. W styczniu i tak planuję być w tym kraju, to się wypytam bezpośrednio co i jak. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie to prośba o informację w komentarzu. Na pewno będą czytelnicy zainteresowani tym tematem. 

3 komentarze:

 1. Czy probowales w Dukasie?
  http://www.dukascopy.com/swiss/english/banking/savings-account/
  Jesli mozesz to zacznij prosze watek o optymalizacji podatkowej w rajach podatkowych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysłałem zapytanie do Dukasa. Ale trochę mi się on nie podoba. Został założony całkiem niedawno głównie w celu handlem instrumentami pochodnymi. Broker forex i bezpieczny bank w jednym - jakoś mi to nie współgra. Ale zobaczymy czy i co odpiszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. właścicielami Dukasa jest ponoć rosyjskie małżeństwo. czy to coś znaczy? w tym świecie każdy może cię oszukać = pejsaty, inny, skośnooki itp. itd.

  OdpowiedzUsuń