wtorek, 24 marca 2015

Kolejne zakupy i stajenne ploteczki (z aktualizacjami)

Co do lokat w bankach i nie tylko, to jak wiadomo, trwa systematyczne obniżanie ich oprocentowania. Jutro niestety dołączy do tego grona SK Bank, który ma jedną z lepszych ofert w tej dziedzinie. Wróble ćwierkają, że obniżka będzie między 0,4 a 0,5 punktu procentowego, z czego oprocentowanie moich lokat rentierskich ma spaść do 4,2%. To i tak nadal super oferta w porównaniu do reszty stawki, więc nie jest źle. Z innych dostępnych okazji - 4% z dość dużym limitem kwotowym (100 tys. złotych) możemy do końca marca uzyskać zakładając na dwa miesiące lokatę "Okrągła Czwórka" w Getin Banku. Lokatę trzeba założyć za pośrednictwem Open Finance (wymagana wizyta w oddziale). 

Podejrzewam, że jakieś ciekawe oferty mogą się wkrótce pojawić w SKOKach. Medialna nagonka na ich temat trwa. W zeszłym tygodniu będąc w oddziale SK Banku podeszła do mnie pani w średnio-starszym wieku i pytała czy to jest "SKOK", bo w radio mówili, że tam giną pieniądze. Pomimo udzielonej informacji, że to jest bank, pani wolała poczekać w kolejce aby się dopytać czy na pewno jej pieniędzy nie ukradli. Trochę tragikomiczne, ale prawdziwe. Wycofywanie depozytów z kas spółdzielczych pewnie mniejsze lub większe jest, więc można sądzić, że będą jakieś atrakcyjne promocje w tej dziedzinie.  

Aktualizacja 27 marca - Jak na zawołanie; wiosenna lokata w SKOK Rafineria; oprocentowanie stałe 4%, 9 miesięcy, limit do 400 tys. złotych.

A co tam na giełdzie słychać.
Jak pisałem w komentarzu parę dni temu, po zapoznaniu się z wynikami JSW za rok 2014, sprzedałem akcje tej spółki. To co zobaczyłem odbiegało od moich oczekiwań. Może nas czekać jeszcze wiele atrakcji z kursem tego waloru i nie potrafię nic konstruktywnego powiedzieć na temat przyszłości JSW. W ramach gotówki przeznaczonej na inwestycje, za tę samą kwotę wczoraj zakupiłem Synthos. Ten walor (podobnie jak w PKO BP) ma być odpowiednikiem trochę lepszych lokat bankowych - nie oczekuję podwojenia kapitału. Szerzej o tych inwestycjach będę pisał na koniec kwartału podsumowując stan portfela.
Wracając do naszego bankowego molocha, który dzisiaj ślicznie spadał:( Jeżeli cena spadnie poniżej mojego poziomu wejścia, to automatycznie akcje będą sprzedane. 

Aktualizacja 25 marca; PKO BP sprzedane po 34.35 zł.

Aktualizacja 26 marca:Dziś nie mogłem sobie odmówić małego technicznego wejścia w PKN Orlen „na krótko”. Rysunek mówi wszystko. Bliski stop przy cenie 60 zł.6 komentarzy:

 1. w jednym z poprzednich wpisów pisałeś o gazie , że zakładasz tąpnięcie ceny na przełomie marca i kwietnia . Jak oceniasz sytuację na dzisiaj , czy już wchodzić w longa?
  Blog bardzo fajny , gratuluję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Cały czas czekam. Mam nadzieję na cenę w okolicach 2.0. Może będzie okazja dekady. Chcę zająć pozycje zakładając potencjalny zjazd do 1.5, tak żeby mnie do tego poziomu nie wyrzuciło z rynku.

   Usuń
 2. Ja tam bardziej sie orientuje w rynku walut ale z pkt widzenia zachowania ceny i strony technicznej to nie widze powodu do zawierania tranzakcji krotkiej.
  Bardzo kontrtrendowo.
  Ale trzymam kciuki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. w rafinerii fajny % ale jechać do placówki 250km to ja odpadam.
  ogólnie ze skokami i małymi bankami jest kłopot w dotarciu do placówki, jeśli mieszka się poza dużą aglomeracją. często to ograniczenie skreśla możliwość założenia lokaty.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 250km x2; Pierwsza wizyta - trzeba się zapisać i otworzyć rachunek, a potem druga wizyta, po przelaniu pieniędzy, żeby założyć lokatę:( Ja mam ze 150km - i tak za daleko w relacji do potencjalnego zysku. Ale pewnie to nie ostatnia promocja w SKOKach.

   Usuń
 4. jak w skok skarbiec 3,3 na 9 miesiecy.

  OdpowiedzUsuń